Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  JS Masters / Öppna DM 2016    Utskriftsdatum  30 januari 2016   
  Tävlingsort  Jakobsbergs simhall    Utskriftstid  20:21   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2016         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Mixed, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Danderyd Mix [200]  200  Danderyds Sim            2:27.12   
  Kicki Molin  1964      39.82        39.82   
  Mattias Arvidsson  1969      40.43        1:20.25   
  Anders Engstrand  1958      36.53        1:56.78   
  Maria Gustafsson  1967      30.34        2:27.12   
                     
                     
 
Gren 1, 4X50m Medley Mixed, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Täby Sim Mix [160]  160  Täby Sim            2:03.59   
  Marcus Pellfolk  1986      30.87        30.87   
  Stefan Scherling  1972      31.25        1:02.12   
  Christine Uhrlander-Lindbom  1971      31.01        1:33.13   
  Gunilla Rasmuson  1957      30.46        2:03.59   
                     
SS04 Mix [160]  160  Solna Sundbyberg SS 04            2:09.46   
  Thiemo Voigt  1970      34.38        34.38   
  Carolina Nordin  1987      35.51        1:09.89   
  Johan Bursell  1976      29.00        1:38.89   
  Karin Axelsson  1970      30.57        2:09.46   
                     
Västerås Mix [160]  160  Västerås Simsällskap            2:14.14   
  Tomasz Chudzik  1967      33.12        33.12   
  Hanna Wengrud  1984      37.19        1:10.31   
  Helena Ekdahl  1985      31.90        1:42.21   
  Lars-Gunnar Aufrecht  1963      31.93        2:14.14   
                     
                     
 
Gren 2, 50m Frisim Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elisabet Fredrikson  1938  Täby Sim            58.64   
                     
 
Gren 2, 50m Frisim Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Bitte Axling  1946  Danderyds Sim            34.06   
                     
 
Gren 2, 50m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Caroline Magnusson  1956  Täby Sim            36.66   
                     
 
Gren 2, 50m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim            30.99   
                     
 
Gren 2, 50m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Kicki Molin  1964  Danderyds Sim            32.80   
Anna Möller  1965  Skuru Idrottsklubb            33.73   
                     
 
Gren 2, 50m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Maria Gustafsson  1967  Danderyds Sim            29.17   
Su Oltner  1969  Södertälje Simsällskap            29.31   
Vera Koponen  1968  Stockholmspolisens IF SF            31.59   
                     
 
Gren 2, 50m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elena Pollacchi  1972  Stockholmspolisens IF SF            33.17   
                     
 
Gren 2, 50m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johanna Zetterström  1978  Norrtälje Simklubb            29.96   
                     
 
Gren 2, 50m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Frida Morberg  1986  Stockholmspolisens IF SF            30.78   
                     
 
Gren 2, 50m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Kim Pettersson-Bohlin  1988  Hellas Simklubb            30.51   
Agnes Larsson  1991  Solna Sundbyberg SS 04            31.62   
Kristina von Schreeb  1989  Solna Sundbyberg SS 04            32.16   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anders Söderqvist  1933  Hellas Simklubb            38.34   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb            37.28   
Klas Örnhall  1941  Hellas Simklubb            43.62   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olof Burebo  1944  Hellas Simklubb            34.37   
Ulf Brangefält  1942  Västerås Simsällskap            38.63   
Kennerth Persson  1945  Hellas Simklubb            44.62   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Kjell Hanserius  1947  Hellas Simklubb            31.01   
Lars Backlund  1949  Kungsbacka Simsällskap            32.72   
Nils Kärrlander  1951  Saltsjöbadens Idrottsförening            34.71   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Tomas Hjelmström  1955  Järfälla Simsällskap            33.28   
Lars Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap            34.36   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anders Haglund  1961  Simklubben Neptun            25.90   
Lennart Mentor  1960  Göteborg Sim            27.71   
Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            28.27   
Robert Jakubek  1959  Helsingborgs Simsällskap            29.25   
Björn Johansson  1958  Helsingborgs Simsällskap            29.56   
Jörgen Tisell  1961  Solna Sundbyberg SS 04            30.07   
Mikael Gardell  1960  Norrtälje Simklubb            30.34   
Anders Engstrand  1958  Danderyds Sim            32.53   
Håkan Quist  1961  Västerås Simsällskap            33.81   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ola Selvrenius  1966  Stockholmspolisens IF SF            25.67   
Joakim Sjöholm  1963  Stockholmspolisens IF SF            25.94   
Jan Sigurdh  1965  Solna Sundbyberg SS 04            28.50   
Gunnar Bergman  1963  Upplands-Bro Simsällskap            28.70   
Harri Mossmyr  1962  Stockholmspolisens IF SF            28.88   
Peter Håkansson  1965  Täby Sim            31.03   
Lars-Gunnar Aufrecht  1963  Västerås Simsällskap            32.68   
Johannes Dellby  1965  Bålsta Simklubb            33.43   
Peter Karlsson  1963  Västerås Simsällskap            38.05   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lennart Norrby  1970  Täby Sim            27.71   
Thiemo Voigt  1970  Solna Sundbyberg SS 04            28.23   
Mattias Arvidsson  1969  Danderyds Sim            31.43   
Peter Rotstam  1970  Järfälla Simsällskap            32.40   
Johan Bergstrand  1969  Järfälla Simsällskap            37.47   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Bursell  1976  Solna Sundbyberg SS 04            27.20   
Oscar Warglo  1975  Täby Sim            29.39   
Janne Forsberg  1972  Hellas Simklubb            30.36   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Patrik Knudsen  1981  Väsby Simsällskap            27.48   
Carl-Martin Hellberg  1981  Bålsta Simklubb            28.86   
Anders Simonsson  1979  Väsby Simsällskap            29.06   
Jonny Reichwald  1980  Hellas Simklubb            30.13   
Jonas Uebel  1981  Danderyds Sim            30.67   
Samuel Hallström  1979  Järfälla Simsällskap            32.56   
Robert Säker  1981  Stockholm Dolphins Swim Club            34.52   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sebastian Nyström  1982  Väsby Simsällskap            27.80   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emil Strömberg  1990  Solna Sundbyberg SS 04            26.64   
Johan Vesström  1987  Bålsta Simklubb            30.62   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Gävle Simsällskap    49.02        1:42.46   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anne Sundell  1960  Stockholmspolisens IF SF    44.29        1:34.58   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mimmi Kvissberg  1962  Täby Sim    46.91        1:40.53   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mina Boström Nakicenovic  1972  Simklubben Neptun    46.29        1:37.49   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Wengrud  1984  Västerås Simsällskap    39.38        1:23.04   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Carolina Nordin  1987  Solna Sundbyberg SS 04    38.15        1:18.84   
Agnes Larsson  1991  Solna Sundbyberg SS 04    39.46        1:22.52   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Matthias Kroner  1943  Hellas Simklubb    45.37        1:34.20   
Ulf Brangefält  1942  Västerås Simsällskap    48.07        1:40.87   
Olof Burebo  1944  Hellas Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Håkan Blonde  1958  Täby Sim    46.39        1:37.88   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Peter Karlsson  1963  Västerås Simsällskap    48.34        1:42.36   
Lars Hällgren  1964  Simklubben Neptun    48.65        1:45.16   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tomasz Chudzik  1967  Västerås Simsällskap    36.05        1:15.80   
Karl-Henrik Engardt  1969  Hellas Simklubb    39.84        1:23.57   
Mattias Arvidsson  1969  Danderyds Sim    41.21        1:27.43   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Stefan Scherling  1972  Täby Sim    33.63        1:12.08   
Mattias Karlsson  1973  Stockholm Dolphins Swim Club    38.96        1:21.72   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Peter Ekman  1979  Gävle Simsällskap    33.55        1:12.98   
Erik Severin  1980  Väsby Simsällskap    34.03        1:15.10   
Jonas Uebel  1981  Danderyds Sim    40.53        1:28.52   
Nicklas Forsberg  1977  Järfälla Simsällskap    41.48        1:28.89   
Samuel Hallström  1979  Järfälla Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Pellfolk  1986  Täby Sim    34.88        1:15.02   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Löfgren-Bengtson  1989  Solna Sundbyberg SS 04    31.89        1:07.57   
                     
 
Gren 6, 50m Ryggsim Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elisabet Fredrikson  1938  Täby Sim            1:10.75   
                     
 
Gren 6, 50m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Kicki Molin  1964  Danderyds Sim            39.94   
                     
 
Gren 6, 50m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Christine Uhrlander-Lindbom  1971  Täby Sim            33.67   
                     
 
Gren 6, 50m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Wengrud  1984  Västerås Simsällskap            33.76   
Helena Ekdahl  1985  Västerås Simsällskap            34.51   
                     
 
Gren 6, 50m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Agnes Larsson  1991  Solna Sundbyberg SS 04            37.42   
                     
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb            42.83   
                     
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Matthias Kroner  1943  Hellas Simklubb            43.26   
                     
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Kjell Hanserius  1947  Hellas Simklubb            37.58   
                     
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lennart Mentor  1960  Göteborg Sim            31.57   
Robert Jakubek  1959  Helsingborgs Simsällskap            36.70   
                     
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Joakim Sjöholm  1963  Stockholmspolisens IF SF            31.46   
                     
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Peter Pärlklo  1971  Täby Sim            29.94   
Johan Bergstrand  1969  Järfälla Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gustav Hedin  1972  Järfälla Simsällskap            38.92   
                     
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nicklas Forsberg  1977  Järfälla Simsällskap            43.02   
Robert Säker  1981  Stockholm Dolphins Swim Club            44.04   
                     
 
Gren 8, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Harriet Bure  1946  Örebro Simallians    45.54        1:41.28   
                     
 
Gren 8, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elena Tsychkova  1967  Örebro Simallians    45.58        1:38.92   
Kristina Fundberg  1969  Eskilstuna Simklubb    50.36        1:54.46   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ola Selvrenius  1966  Stockholmspolisens IF SF    29.65        1:02.70   
Patrik Asp  1966  Solna Sundbyberg SS 04    35.64        1:21.24   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Peter Rotstam  1970  Järfälla Simsällskap    42.04        1:27.84   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Bursell  1976  Solna Sundbyberg SS 04    30.65        1:06.27   
Henrik Andersson  1975  Järfälla Simsällskap    33.12        1:13.90   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Patrik Knudsen  1981  Väsby Simsällskap    31.90        1:09.11   
Claes Lindgren  1978  Stockholm Dolphins Swim Club    31.80        1:09.42   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Strömberg  1990  Solna Sundbyberg SS 04    30.53        1:06.69   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elisabet Fredrikson  1938  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Gävle Simsällskap            47.39   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Caroline Magnusson  1956  Täby Sim            44.40   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim            41.47   
Anne Sundell  1960  Stockholmspolisens IF SF            42.92   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mimmi Kvissberg  1962  Täby Sim            44.05   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Maria Gustafsson  1967  Danderyds Sim            39.40   
Vera Koponen  1968  Stockholmspolisens IF SF            41.23   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mina Boström Nakicenovic  1972  Simklubben Neptun            43.76   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Helena Ekdahl  1985  Västerås Simsällskap            41.18   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Carolina Nordin  1987  Solna Sundbyberg SS 04            37.08   
Agnes Larsson  1991  Solna Sundbyberg SS 04            38.61   
Kristina von Schreeb  1989  Solna Sundbyberg SS 04            41.98   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb            49.94   
Klas Örnhall  1941  Hellas Simklubb            51.86   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Matthias Kroner  1943  Hellas Simklubb            41.34   
Olof Burebo  1944  Hellas Simklubb            41.91   
Ulf Brangefält  1942  Västerås Simsällskap            45.34   
Kennerth Persson  1945  Hellas Simklubb            57.34   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lars Backlund  1949  Kungsbacka Simsällskap            40.92   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ronny Oltner  1956  Södertälje Simsällskap            35.02   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            34.79   
Lennart Mentor  1960  Göteborg Sim            38.07   
Håkan Quist  1961  Västerås Simsällskap            43.75   
Håkan Blonde  1958  Täby Sim            45.34   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Håkan Persson  1963  Täby Sim            34.49   
Johannes Dellby  1965  Bålsta Simklubb            40.19   
Lars-Gunnar Aufrecht  1963  Västerås Simsällskap            40.94   
Peter Karlsson  1963  Västerås Simsällskap            45.39   
Lars Hällgren  1964  Simklubben Neptun            46.17   
Igor Lishajko  1963  IFK Lidingö Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Karl-Henrik Engardt  1969  Hellas Simklubb            37.56   
Johan Bergstrand  1969  Järfälla Simsällskap            45.83   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Stefan Scherling  1972  Täby Sim            32.14   
Johan Bursell  1976  Solna Sundbyberg SS 04            32.81   
Mattias Karlsson  1973  Stockholm Dolphins Swim Club            37.63   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Peter Ekman  1979  Gävle Simsällskap            32.62   
Carl-Martin Hellberg  1981  Bålsta Simklubb            35.48   
Nicklas Forsberg  1977  Järfälla Simsällskap            41.31   
Samuel Hallström  1979  Järfälla Simsällskap            42.54   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Vesström  1987  Bålsta Simklubb            40.17   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kristina Fundberg  1969  Eskilstuna Simklubb    46.76        1:39.31   
Karin Axelsson  1970  Solna Sundbyberg SS 04            DNS   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elena Pollacchi  1972  Stockholmspolisens IF SF    33.79        1:11.67   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johanna Zetterström  1978  Norrtälje Simklubb    30.88        1:04.14   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Morberg  1986  Stockholmspolisens IF SF    32.68        1:08.89   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kim Pettersson-Bohlin  1988  Hellas Simklubb    32.55        1:08.09   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anders Söderqvist  1933  Hellas Simklubb    41.50        1:27.29   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nils Kärrlander  1951  Saltsjöbadens Idrottsförening    37.51        1:20.76   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lars Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap    36.97        1:17.73   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anders Haglund  1961  Simklubben Neptun    27.53        57.77   
Mikael Gardell  1960  Norrtälje Simklubb    31.63        1:06.02   
Anders Engstrand  1958  Danderyds Sim    34.42        1:11.13   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ola Selvrenius  1966  Stockholmspolisens IF SF    27.34        56.14   
Joakim Sjöholm  1963  Stockholmspolisens IF SF    28.42        58.67   
Jan Sigurdh  1965  Solna Sundbyberg SS 04    30.52        1:04.04   
Peter Håkansson  1965  Täby Sim    32.16        1:07.69   
Peter Karlsson  1963  Västerås Simsällskap    37.92        1:22.23   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tomasz Chudzik  1967  Västerås Simsällskap    29.43        1:00.69   
Lennart Norrby  1970  Täby Sim    30.81        1:05.22   
Mattias Arvidsson  1969  Danderyds Sim    33.86        1:11.11   
Peter Rotstam  1970  Järfälla Simsällskap    34.03        1:11.17   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henrik Andersson  1975  Järfälla Simsällskap    30.39        1:03.56   
Gustav Hedin  1972  Järfälla Simsällskap    32.44        1:08.40   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Patrik Knudsen  1981  Väsby Simsällskap    28.74        59.08   
Erik Severin  1980  Väsby Simsällskap    28.67        59.71   
Jonny Reichwald  1980  Hellas Simklubb    33.03        1:09.11   
Jonas Uebel  1981  Danderyds Sim    34.49        1:10.63   
Samuel Hallström  1979  Järfälla Simsällskap    35.13        1:12.53   
Robert Säker  1981  Stockholm Dolphins Swim Club    37.20        1:19.42   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Pellfolk  1986  Täby Sim    28.81        58.39   
Sebastian Nyström  1982  Väsby Simsällskap    29.40        1:02.37   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Löfgren-Bengtson  1989  Solna Sundbyberg SS 04    28.40        58.80   
Emil Strömberg  1990  Solna Sundbyberg SS 04    28.65        59.48   
                     
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Bitte Axling  1946  Danderyds Sim            40.48   
                     
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna Möller  1965  Skuru Idrottsklubb            36.43   
Mimmi Kvissberg  1962  Täby Sim            53.58   
                     
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Su Oltner  1969  Södertälje Simsällskap            31.60   
Christine Uhrlander-Lindbom  1971  Täby Sim            32.04   
Vera Koponen  1968  Stockholmspolisens IF SF            34.70   
                     
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Frida Morberg  1986  Stockholmspolisens IF SF            34.72   
                     
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Carolina Nordin  1987  Solna Sundbyberg SS 04            35.00   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Bo Ljungberg  1945  Hellas Simklubb            36.32   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Kjell Hanserius  1947  Hellas Simklubb            36.77   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Tomas Hjelmström  1955  Järfälla Simsällskap            37.78   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lennart Mentor  1960  Göteborg Sim            29.45   
Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            32.26   
Björn Johansson  1958  Helsingborgs Simsällskap            33.75   
Mikael Gardell  1960  Norrtälje Simklubb            35.99   
Anders Engstrand  1958  Danderyds Sim            36.89   
Håkan Quist  1961  Västerås Simsällskap            39.78   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Patrik Asp  1966  Solna Sundbyberg SS 04            31.63   
Harri Mossmyr  1962  Stockholmspolisens IF SF            31.79   
Gunnar Bergman  1963  Upplands-Bro Simsällskap            33.30   
Peter Karlsson  1963  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lennart Norrby  1970  Täby Sim            33.06   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Bursell  1976  Solna Sundbyberg SS 04            29.48   
Janne Forsberg  1972  Hellas Simklubb            32.62   
Oscar Warglo  1975  Täby Sim            33.81   
Gustav Hedin  1972  Järfälla Simsällskap            37.40   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Claes Lindgren  1978  Stockholm Dolphins Swim Club            30.09   
Patrik Knudsen  1981  Väsby Simsällskap            32.12   
Carl-Martin Hellberg  1981  Bålsta Simklubb            32.21   
Jonny Reichwald  1980  Hellas Simklubb            34.78   
Jonas Uebel  1981  Danderyds Sim            37.42   
Anders Simonsson  1979  Väsby Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Löfgren-Bengtson  1989  Solna Sundbyberg SS 04            29.03   
Emil Strömberg  1990  Solna Sundbyberg SS 04            30.37   
Johan Vesström  1987  Bålsta Simklubb            35.66   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kicki Molin  1964  Danderyds Sim    42.86        1:27.66   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Wengrud  1984  Västerås Simsällskap    35.62        1:13.23   
Helena Ekdahl  1985  Västerås Simsällskap    38.15        1:18.07   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kim Pettersson-Bohlin  1988  Hellas Simklubb    40.90        1:23.89   
                     
 
Gren 17, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb    47.95        1:38.22   
                     
 
Gren 17, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robert Jakubek  1959  Helsingborgs Simsällskap    38.90        1:19.81   
                     
 
Gren 17, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Peter Pärlklo  1971  Täby Sim    31.23        1:04.57   
Thiemo Voigt  1970  Solna Sundbyberg SS 04    36.22        1:15.42   
                     
 
Gren 18, 100m Medley Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Gävle Simsällskap    46.10        1:32.84   
                     
 
Gren 18, 100m Medley Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Caroline Magnusson  1956  Täby Sim    46.80        1:41.74   
                     
 
Gren 18, 100m Medley Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim    39.26        1:21.92   
Anne Sundell  1960  Stockholmspolisens IF SF    43.29        1:29.69   
                     
 
Gren 18, 100m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Möller  1965  Skuru Idrottsklubb    40.73        1:28.52   
Mimmi Kvissberg  1962  Täby Sim    55.28        1:55.55   
                     
 
Gren 18, 100m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karin Axelsson  1970  Solna Sundbyberg SS 04            DNS   
                     
 
Gren 18, 100m Medley Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Wengrud  1984  Västerås Simsällskap    35.14        1:15.61   
                     
 
Gren 18, 100m Medley Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Agnes Larsson  1991  Solna Sundbyberg SS 04    36.27        1:18.06   
                     
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Bo Ljungberg  1945  Hellas Simklubb    42.75        1:26.67   
Ulf Brangefält  1942  Västerås Simsällskap    53.62        1:42.36   
                     
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lars Backlund  1949  Kungsbacka Simsällskap    44.74        1:31.80   
                     
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ronny Oltner  1956  Södertälje Simsällskap    32.81        1:10.88   
Lars Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap    45.91        1:37.38   
                     
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anders Haglund  1961  Simklubben Neptun    33.28        1:10.59   
Robert Jakubek  1959  Helsingborgs Simsällskap    37.02        1:17.82   
Jörgen Tisell  1961  Solna Sundbyberg SS 04    38.19        1:18.23   
Mikael Gardell  1960  Norrtälje Simklubb    36.63        1:19.84   
Anders Engstrand  1958  Danderyds Sim    41.20        1:25.75   
Håkan Quist  1961  Västerås Simsällskap    41.37        1:27.85   
                     
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Harri Mossmyr  1962  Stockholmspolisens IF SF    35.25        1:15.79   
Peter Håkansson  1965  Täby Sim    38.32        1:21.01   
Peter Karlsson  1963  Västerås Simsällskap    53.96        1:43.47   
                     
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tomasz Chudzik  1967  Västerås Simsällskap    32.38        1:08.42   
Mattias Arvidsson  1969  Danderyds Sim    41.43        1:25.01   
Karl-Henrik Engardt  1969  Hellas Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Stefan Scherling  1972  Täby Sim    35.79        1:11.56   
Janne Forsberg  1972  Hellas Simklubb    35.41        1:17.98   
Mattias Karlsson  1973  Stockholm Dolphins Swim Club    39.86        1:22.77   
Gustav Hedin  1972  Järfälla Simsällskap    39.55        1:23.88   
                     
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Peter Ekman  1979  Gävle Simsällskap    32.48        1:08.17   
Erik Severin  1980  Väsby Simsällskap    32.17        1:08.74   
Claes Lindgren  1978  Stockholm Dolphins Swim Club    32.54        1:10.24   
Carl-Martin Hellberg  1981  Bålsta Simklubb    35.72        1:14.72   
Samuel Hallström  1979  Järfälla Simsällskap    42.26        1:26.65   
Nicklas Forsberg  1977  Järfälla Simsällskap    41.61        1:26.99   
                     
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Pellfolk  1986  Täby Sim    30.65        1:06.44   
                     
 
Gren 20, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Täby Sim Mix [200]  200  Täby Sim            DSQ   
  Stefan Scherling  1972      27.53        27.53   
                     
                     
 
Gren 20, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Täby Sim Mix [160]  160  Täby Sim            1:52.63   
  Peter Pärlklo  1971      26.19        26.19   
  Marcus Pellfolk  1986      27.10        53.29   
  Christine Uhrlander-Lindbom  1971      28.94        1:22.23   
  Gunilla Rasmuson  1957      30.40        1:52.63   
                     
SS04 Mix [160]  160  Solna Sundbyberg SS 04            1:54.92   
  Carolina Nordin  1987      30.02        30.02   
  Thiemo Voigt  1970      27.94        57.96   
  Johan Bursell  1976      27.07        1:25.03   
  Karin Axelsson  1970      29.89        1:54.92   
                     
Polisen Mix (160)  160  Stockholmspolisens IF SF            1:55.25   
  Joakim Sjöholm  1963      26.11        26.11   
  Ola Selvrenius  1966      25.23        51.34   
  Frida Morberg  1986      31.20        1:22.54   
  Anne Sundell  1960      32.71        1:55.25   
                     
Västerås Mix [160]  160  Västerås Simsällskap            1:59.93   
  Tomasz Chudzik  1967      27.47        27.47   
  Lars-Gunnar Aufrecht  1963      30.64        58.11   
  Helena Ekdahl  1985      31.62        1:29.73   
  Hanna Wengrud  1984      30.20        1:59.93   
                     
Danderyd Mix [160]  160  Danderyds Sim            2:05.96   
  Maria Gustafsson  1967      29.59        29.59   
  Kicki Molin  1964      32.65        1:02.24   
  Jonas Uebel  1981      31.32        1:33.56   
  Mattias Arvidsson  1969      32.40        2:05.96   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  30 januari 2016 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  20:21